TAVSİYE ETTİĞİM KONULAR

Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks
 • Bursa Gezi Rehberi

  Evliyaları , Türbeleri,Külliyeleri,Hanları,Yüzyıllık Evleri,Tarihi Kapalı çarşısı,Teleferiği,Tarihi Camileri, Mimari Yapıları,600 Yıllık Çınarları, Tarihi Çarşılı Irgandı Köprüsü,Tarihi Evleri,Kaplıcaları,Çinisi, İpeği,Havlusu,Kestane Şekeri,İskender Kebabı, ,Mudanya’sı,Trilye’si,Cumalıkızık’ı,Misi’si ve Uludağ’ı ile Bursa’yı ziyaret etmeniz için bir çok neden bulunmaktadır.

 • Çanakkale Şehitliği ve Gelibolu Gezi Rehberi

  Güzel Türkiye’mizin hemen her yerinde gezilecek,görülecek ve ibret alınacak nice harika beldeler var. Atalarımızın , bu vatana hizmetlerini anlamaya çalışmak elbette ki biz torunları için çok önemlidir.Bu vatan topraklarında , bu gün özgürce yaşamamızı onlara borçluyuz. Geçmişimizi ve büyüklerimizi anlamamızı sağlayacak en önemli yerlerden biri de Çanakkale Şehitliğidir.

 • Küsmek

  Yine sıkıntılı bir gece, yine evin içinde sessizlik. Ali yalnız başına evin içinde dolaşmaya başladı. Önce biricik kızının odasına girdi. Yerde ki oyuncaklarına baktı. Yatağının üzerindeki yastığını alıp kokladı.Kızının kokusunu içine çekti.Daha sonra,oturma odasına geçti ve koltuğa oturup düşünmeye başladı. Eşi ile yaşadığı kaçıncı kırgınlık kaçıncı küslüktü. Artık bu küs kalmaları haftalarca sürebiliyordu. Aynı evin içinde iki yabancı gibiydiler.

 • Bu Çocukların Suçu Ne?

  Ahmet henüz 8 yaşın da idi.O akşam Annesi ve kız kardeşi ile birlikte yemeklerini erkenden yediler.Babası yine bu akşamda onlarla birlikte yemekte yoktu.Ahmet Annesine sorduğunda,her zamanki cevabı almıştı’’ Gelir yavrum iştedir.İşleri uzadı herhalde.Hadi sen yemeğini bitir ve doğru ödevinin başına git’’.Ahmet yemekten sonra odasına çekilip ödevlerini yapmaya koyuldu.Bitirince de hemen pijamalarını giyip yattı.

 • Güler Yüz Tatlı Dil

  Güler yüz ve tatli dilli olan insanlar , çevresine ışık ve güzellik saçarken,asık suratlı karşısındakine ufacık gülümsemeyi , selamlaşmayı bile çok gören insanların ise çevresine karanlık ve olumsuzluk yaydığına her zaman inanmışımdır.

 • Maddi Borçlardan Kurtulmanın Yolları

  İş ve özel hayatımız da;iş bitirici , objektif , bilgi düzeyi yüksek, istekli, iletişimi kuvvetli insan olalım ama ne olur bunlardan daha fazla doğrucu ve dürüst bir insan olmaya gayret edelim,aradığımız elemanlarda da ahlaki yetkinliğe diğerlerinden daha çok önem verelim. Benim çalışanım hem işini iyi bilen, mesleğinin gerektirdiği sorumlulukları en iyi biçimde yerine getiren ama bunlardan daha fazla ahlaki donanımı yüksek, doğruluğa dürüstlüğe önem veren bir çalışan olmalı.

18 Şubat 2012 Cumartesi

YAŞI BEKLEMEDEN KIDEM TAZMİNATI ALABİLMEK | Hiç yorum yok:

                           Sigortalılık süresini ve prim gününü dolduran bir çalışanın , yaşı beklemeden Kıdem Tazminatını alabilmesi durumu nasıl oluyor? 


                          İlk defa sigortalı olduğunuz tarihin üstünden en az 15 tam yıl geçmişse ve bu süre içinde 3600 gün prim ödemişseniz, kendi isteğinizle ayrılsanız da son çalıştığınız işyerinden (en az 1 yıl çalışmış olmak koşulu ile ) kıdem tazminatı alabilirsiniz. 
                         Toplam sigortalılık süresinin 15 yılı bulması yeterli.Bu durumda,işçinin son çalıştığı işveren,kendi işyerinde çalışılan süreye ait kıdem tazminatını öder. Örneğin,son 15 yılda son işyerinde 8 yıl süre ile çalışılmış ise 8 yıllık kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. 
                         Bunun için yapmanız gereken bulunduğunuz yerdeki sosyal güvenlik İl Veya Merkez Müdürlüğünden , 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14.maddesine göre düzenlenecek“ kıdem tazminatı alabilir” yazısını işvereninize ibraz etmekten ibarettir.  
                         Buradaki 15 yıllık sigortalılık süresini aynı işyerinde geçirmek gerekmediği gibi, 3600 gün prim de aynı işyerinde çalışarak ödemek gerekmiyor.
                       NOT: 15 yılı dolduranın kıdem tazminatını alabilmesi için,çalıştığı iş yerinden ayrılması gerekiyor.Ancak,kıdem tazminatını talep ederken ,işverene’’Tazminatımı alıp işten ayrılacağım.Ardından da yeni bir iş buldum hemen o işe başlayacağım’’ demesi halinde,işveren kıdem tazminatını ödemeyebilir.Böyle bir ihtimal var yani.(Yarg.9.HD.4 Nisan 2006 Tarih ve E.2006/2716,K.2006/8549 sayılı). Yargıtay’ın kararına göre;İşçinin işten ayrıldığı anda iradesinin tespiti ödemli.İşçinin,başka bir iş yerinde çalışmak için işyerinden ayrıldığı anlaşıldığı taktirde,kıdem tazminatına hak kazanması söz konusu olmayabiliyor.

ERKOÇ

Zarif oğlu ERKOÇ ; 2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi'nde,
Resul KURT yönetimindeki ''Sosyal Güvenlik Uzmanlığı''
 eğitimini tamamlayarak,uzmanlık sertifikasını almıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder