TAVSİYE ETTİĞİM KONULAR

Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks
 • Bursa Gezi Rehberi

  Evliyaları , Türbeleri,Külliyeleri,Hanları,Yüzyıllık Evleri,Tarihi Kapalı çarşısı,Teleferiği,Tarihi Camileri, Mimari Yapıları,600 Yıllık Çınarları, Tarihi Çarşılı Irgandı Köprüsü,Tarihi Evleri,Kaplıcaları,Çinisi, İpeği,Havlusu,Kestane Şekeri,İskender Kebabı, ,Mudanya’sı,Trilye’si,Cumalıkızık’ı,Misi’si ve Uludağ’ı ile Bursa’yı ziyaret etmeniz için bir çok neden bulunmaktadır.

 • Çanakkale Şehitliği ve Gelibolu Gezi Rehberi

  Güzel Türkiye’mizin hemen her yerinde gezilecek,görülecek ve ibret alınacak nice harika beldeler var. Atalarımızın , bu vatana hizmetlerini anlamaya çalışmak elbette ki biz torunları için çok önemlidir.Bu vatan topraklarında , bu gün özgürce yaşamamızı onlara borçluyuz. Geçmişimizi ve büyüklerimizi anlamamızı sağlayacak en önemli yerlerden biri de Çanakkale Şehitliğidir.

 • Küsmek

  Yine sıkıntılı bir gece, yine evin içinde sessizlik. Ali yalnız başına evin içinde dolaşmaya başladı. Önce biricik kızının odasına girdi. Yerde ki oyuncaklarına baktı. Yatağının üzerindeki yastığını alıp kokladı.Kızının kokusunu içine çekti.Daha sonra,oturma odasına geçti ve koltuğa oturup düşünmeye başladı. Eşi ile yaşadığı kaçıncı kırgınlık kaçıncı küslüktü. Artık bu küs kalmaları haftalarca sürebiliyordu. Aynı evin içinde iki yabancı gibiydiler.

 • Bu Çocukların Suçu Ne?

  Ahmet henüz 8 yaşın da idi.O akşam Annesi ve kız kardeşi ile birlikte yemeklerini erkenden yediler.Babası yine bu akşamda onlarla birlikte yemekte yoktu.Ahmet Annesine sorduğunda,her zamanki cevabı almıştı’’ Gelir yavrum iştedir.İşleri uzadı herhalde.Hadi sen yemeğini bitir ve doğru ödevinin başına git’’.Ahmet yemekten sonra odasına çekilip ödevlerini yapmaya koyuldu.Bitirince de hemen pijamalarını giyip yattı.

 • Güler Yüz Tatlı Dil

  Güler yüz ve tatli dilli olan insanlar , çevresine ışık ve güzellik saçarken,asık suratlı karşısındakine ufacık gülümsemeyi , selamlaşmayı bile çok gören insanların ise çevresine karanlık ve olumsuzluk yaydığına her zaman inanmışımdır.

 • Maddi Borçlardan Kurtulmanın Yolları

  İş ve özel hayatımız da;iş bitirici , objektif , bilgi düzeyi yüksek, istekli, iletişimi kuvvetli insan olalım ama ne olur bunlardan daha fazla doğrucu ve dürüst bir insan olmaya gayret edelim,aradığımız elemanlarda da ahlaki yetkinliğe diğerlerinden daha çok önem verelim. Benim çalışanım hem işini iyi bilen, mesleğinin gerektirdiği sorumlulukları en iyi biçimde yerine getiren ama bunlardan daha fazla ahlaki donanımı yüksek, doğruluğa dürüstlüğe önem veren bir çalışan olmalı.

19 Mayıs 2012 Cumartesi

Engelsiz Orkestra - Kerim Selim Kardeşler | 4 yorum:

Merhaba
Pazar günü TV'de kanallar arasında dolaşıp,izleyeceğim bir proğram bulmaya çalışırken,TRT Haber kanalında İnci EROL hanımın sunduğu Haber Tadında proğramı ile karşılaştım. 
Programa konuk olarak , görme engelli olan ,Selim ve Kerim ALTINOK kardeşlerin kurduğu  ENGELSİZ ORKESTRA grubu katılmıştı.Orkestra üyelerinin çoğunluğu da görme engelli idi. 
Kendilerini tanımaya , birde şarkılarını dinlemeye başlayınca çok keyiflendim doğrusu. Grubun ismine engelsizler demişler.Bencede çok doğru bir isimlendirme yapmışlar, çünkü bence onlar toplumda gören bir çok gözden daha iyi görüyorlar. 
Hisleri ile duygu ve düşünceleri ile engelsiz diye tabir edilen bir çoğumuzdan daha engelsiz onlar. 
Engelliler ve Engelsizler sonuçta gözyaşlarımızın tadı aynı değilmi? 


Seçtiğim ilk şarkılarını dinleyip, grubun kurucuları Kerim ve Selim ALTIOK kardeşleri tanımaya geçelim isterseniz: 


Kalbimdeki Deniz - Engelsizler Orkestrası (Vokal Merve DENİZ) Bu parçayı dinledikten sonra bravo Merve Kardeşim,bravo hepinize diye bağırasım geldi. 


Kör denilen ama toplumda bir çok kişiden daha iyi gören ,kendi dünyalarını müzikle aydınlatan ; Selim KERİM kardeşler,Dört yaşındayken bir bayram günü aldıkları harçlığı yere düşürüp de bulmak için elleri ile arayınca aileleri durumdan şüphelenmiş, doktora gidildiğinde mesele ortaya çıkmış. o yaştan itibaren görme duyularını kaybetmeye başlamışlar.
18 yaşında ise görme duyularını tamamen yitirmişler.Ama bu durum onları hiç yıldırmamış.Müthiş bir azim doğrusu.
İstanbul Hukuk Fakültesi’ni birincilik ve ikincilikle bitirmiş üzerine bir de doktora yapmışlar. iyi derecede İngilizce biliyor, bilgisayar kullanıyor, spor yapıyor, kayak yapmaktan çok hoşlanıyorlar . 
Müzikle profesyonel düzeyde uğraştıkları için, Sezen Aksu’yla düet yapmanın keyfini yaşamışlar. 
Şampiyonluk, millî sporculuk düzeyinde satranç oynuyorlar. Görenler için yaşam öykülerini ,görmeyenler için satranç kitabı yazıyorlar.
Bunlar da yetmiyor madem ki gören görmeyen bir arada yaşıyoruz ve birlikte yaşamanın nasıl ahlâk kuralları varsa körlüğün de nezaket kuralları var, bunu biz yazmazsak görenler nasıl bilecek bizim kurallarımızı diyerek kendi nezaket kurallarını da yazıyor, yazdıkları bu kuralları Kerim Altınok ve Selim Altınok web sitesinden gören görmeyen herkese duyuruyorlar. 


Grup ile ilgili bilgi vermeye sıradaki parçayıda dinledikten sonra devam edelim. Orkestra üyelerinin eşliğin de Kerim ALTINOK söylüyor."Bir ağaç gibi" Parçanın müziği Kerim ALTINOK'a ait.

                                     
Kerim Selim ALTIOK kardeşleri birde kendilerinden dinleyelim:
Kerim ve Selim Altınok, hayatı seven, yaşamayı yeme-içmenin ötesinde beyinsel ve kültürel gelişim olarak algılayan iki insandır. Hayat bize verilmiş bir zaman ve enerjidir. Önemli olan bu zamanı nasıl değerlendirdiğimizdir.
Yaşamımızı anlamlandıran şeyleri yapabildiğimiz oranda insanızdır demektir. Çocukluğumuzdan itibaren ailemizin de yönlendirmesiyle bir takım uğraşılar edindik. Müzik, kitap okuma zevki ve satranç. Değişik enstrûmanları çalmayı öğrendik, çok kitap okuyoruz. Satrançta da belirli bir düzeye geldik. Görme Engelliler Millî Takımı oyuncularıyız, ülkemizi uluslar arası alanda temsil ediyoruz. Asıl mesleğimiz hukuk. Serbest avukatlık ve danışmanlık yaptık.
Bir meslek ve çalışmak maddî ihtiyaçlarını karşılamak için önemli, ama hayat sadece maddî isteklerden oluşmuyor, karnınızı doyurmak yeterli değil. Kafayı ve beyni doyurmak daha önemli.
İşte uğraşılarımız burada devreye giriyor, bizleri asıl besleyen onlar. Biz iş yaşantımız dışında hep bir şeylerle uğraşıyoruz. Zorlukları aşabiliyorsak bahsettiğimiz uğraşılarımız ve onların sağladığı sosyal hayatın sayesindedir.


Şimdi de grubun solistlerinden Buğra KURTULUŞ'a kulak verelim.
                     


Ve Engelsiz Orkestra'dan Memleketim şarkısı.


Selim Kerim ALTINOK kardeşler, 2010 yılında ilk albümleri "Yaşadıkça"yı hazırladılar.
http://www.selimkerim.com/ internet sitelerini devamlı takipteler.
Bilgisayardaki yazıların ekran üzerine yansımasını sağlayan bir cihaz yardımı ile kabartma bilgisayar ekranı sayesin de, sitelerine ulaşan sevenlerin yazılarını okuyabiliyorlar.


 YORUMLARINIZI DÜŞÜNCELERİNİZİ GÖNDERMENİZ BENİ ÇOK MOTİVE EDİYOR
1 - Aşağıdaki Yorum Gönder adımında ;Yorumumuzu yazıp, Profil Seçi tıklıyoruz.  2 - Profil Seç'te Adı/Url kısmına gelip adımızı veya rumuzumuzu yazıyoruz ve varsa web adresimizi yazıyoruz(yoksa boş bırakıyoruz) ve Yayınla diyoruz.
3 - Adımızı yazmak istemiyorsak;Profil Seç kısmından Anonim'i tıklayıp,Yayınla diyoruz.

      
ERKOÇ
4 yorum:

 1. Sevgili Levent,

  Yazini yine keyifle okudum. Daha sonra da Kerim Selim kardeslerin sitesine girerek yaptiklari muzigi dinledim, basardiklari isleri okudum. Bir yandan takdir ettim, bir yandan sahip olduklarimiza ragmen azimsiz bir yasam surdugum icin kendime kizdim. Senelerdir bir muzik aleti calmak isteyip te baslama zahmetine girmedigim icin, pek cok seyi erteleyip bilgisayar karsisinda gecirdigim zamana
  acidim. Muhtemelen yine erteleyecegim bircok seyi. Fakat aklima geldikce bu kardeslerin muzigini dinleyecegim.

  Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş Geldin Alper'im

   Kerim Selim kardeşlerin dediği gibi"Yaşamımızı anlamlandıran şeyleri yapabildiğimiz oranda insanızdır"
   Engelli diye tabir edilen insanların;Toplumdaki bir çok engelsizin yapmadığı,cesaret edemediği,üşendiği şeyleri nasıl en güzel şekli ile yapabildiklerinin delilidir onlar.
   Bu arada şunu da belirtmeliyim ki ; İş yerimizdeki bilgisayar tarayıcı İE7 olduğu için yazım da yer alan klipleri ofisteki bilgisayarın göstermeyebilir.
   Ama farklı bir tarayıcı ile (Chrome,Opera vs)deneyipte klipleri izleyebilirsen , Kerim Selim kardeşler ile birlikte,Merve kardeşin Buğra kardeşin ve diğer orkestra üyelerinin bir birinden güzel çabalarını başarılarını duygulanarak izliyorsun doğrusu.

   Sil
 2. Şimdi okudum yazını Sevgili Levent .Merak ettim kardeşlerimizin müziğini hemen gidip dinlemek istiyorum .Hoşça kalın.

  YanıtlaSil
 3. Oooo bayıldım sesin yumuşaklığı duygu dolu olması sevgili Levent sayfandan müzikle dopdolu dolacak ruhum öyle gideceğim bayıldım teşekkürler paylaşımın için.

  YanıtlaSil