TAVSİYE ETTİĞİM KONULAR

Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks
 • Bursa Gezi Rehberi

  Evliyaları , Türbeleri,Külliyeleri,Hanları,Yüzyıllık Evleri,Tarihi Kapalı çarşısı,Teleferiği,Tarihi Camileri, Mimari Yapıları,600 Yıllık Çınarları, Tarihi Çarşılı Irgandı Köprüsü,Tarihi Evleri,Kaplıcaları,Çinisi, İpeği,Havlusu,Kestane Şekeri,İskender Kebabı, ,Mudanya’sı,Trilye’si,Cumalıkızık’ı,Misi’si ve Uludağ’ı ile Bursa’yı ziyaret etmeniz için bir çok neden bulunmaktadır.

 • Çanakkale Şehitliği ve Gelibolu Gezi Rehberi

  Güzel Türkiye’mizin hemen her yerinde gezilecek,görülecek ve ibret alınacak nice harika beldeler var. Atalarımızın , bu vatana hizmetlerini anlamaya çalışmak elbette ki biz torunları için çok önemlidir.Bu vatan topraklarında , bu gün özgürce yaşamamızı onlara borçluyuz. Geçmişimizi ve büyüklerimizi anlamamızı sağlayacak en önemli yerlerden biri de Çanakkale Şehitliğidir.

 • Küsmek

  Yine sıkıntılı bir gece, yine evin içinde sessizlik. Ali yalnız başına evin içinde dolaşmaya başladı. Önce biricik kızının odasına girdi. Yerde ki oyuncaklarına baktı. Yatağının üzerindeki yastığını alıp kokladı.Kızının kokusunu içine çekti.Daha sonra,oturma odasına geçti ve koltuğa oturup düşünmeye başladı. Eşi ile yaşadığı kaçıncı kırgınlık kaçıncı küslüktü. Artık bu küs kalmaları haftalarca sürebiliyordu. Aynı evin içinde iki yabancı gibiydiler.

 • Bu Çocukların Suçu Ne?

  Ahmet henüz 8 yaşın da idi.O akşam Annesi ve kız kardeşi ile birlikte yemeklerini erkenden yediler.Babası yine bu akşamda onlarla birlikte yemekte yoktu.Ahmet Annesine sorduğunda,her zamanki cevabı almıştı’’ Gelir yavrum iştedir.İşleri uzadı herhalde.Hadi sen yemeğini bitir ve doğru ödevinin başına git’’.Ahmet yemekten sonra odasına çekilip ödevlerini yapmaya koyuldu.Bitirince de hemen pijamalarını giyip yattı.

 • Güler Yüz Tatlı Dil

  Güler yüz ve tatli dilli olan insanlar , çevresine ışık ve güzellik saçarken,asık suratlı karşısındakine ufacık gülümsemeyi , selamlaşmayı bile çok gören insanların ise çevresine karanlık ve olumsuzluk yaydığına her zaman inanmışımdır.

 • Maddi Borçlardan Kurtulmanın Yolları

  İş ve özel hayatımız da;iş bitirici , objektif , bilgi düzeyi yüksek, istekli, iletişimi kuvvetli insan olalım ama ne olur bunlardan daha fazla doğrucu ve dürüst bir insan olmaya gayret edelim,aradığımız elemanlarda da ahlaki yetkinliğe diğerlerinden daha çok önem verelim. Benim çalışanım hem işini iyi bilen, mesleğinin gerektirdiği sorumlulukları en iyi biçimde yerine getiren ama bunlardan daha fazla ahlaki donanımı yüksek, doğruluğa dürüstlüğe önem veren bir çalışan olmalı.

18 Şubat 2012 Cumartesi

KİMİ ÜZGÜN KİMİ MUTLU İŞ TE BU HAYAT DÖNGÜSÜ | 2 yorum:

 
                 Tarih17.Ocak.1982.Çorum'un soğuk karlı bir pazar gecesi.
              Gürül gürül yanan sobamızın başında,ben,halam annem ve 15 gündür rahatsız olan babam ile birlikte oturuyorduk.Saat gecenin 9'u gibi babam birden fenalaştı.Zor nefes alıp vermeye başladı.O halde babama ne oluyor diye bakarken,annemin çığlıkları kulağımda çınladı.''Koş çabuk amcana haber ver koş''. Dışarı nasıl çıktığımı nasıl koşturduğumu hatırlamıyorum.Hatırladığım,babamın hali ve o sırada mahallede koştururken kulağıma gelen Dallas dizisinin başlangıç müziği idi.O yıllar Dallas dizisinin Türkiye'de popüler olduğu yıllardı.Ben deli gibi koştururken,babam orda son nefesini vermeye hazırlanırken,mahallemizin bir başka tarafında kimiside çayını ve leblebisini yanına almış,keyifle Dallas dizisinin başlamasını bekliyordu.Kimi üzgün kimi mutlu işte bu hayat döngüsü.
                  Eve döndüğümüzde Babam çoktan Hakkı Rahmetine kavuşmuştu.Henüz 1 yaşında iken kaybettiği,sadece resimlerinden tanıdığı babası ile tanışmak için yola çıkmıştı bile.
                  O gece bunlar yaşanırken bir başka yerde, bir baba yeni doğmuş yavrucağını mutlulukla,sevinçle kucağına almış,bir anne uzun zamandır görmediği askerden yeni gelen oğlunu hasretle kucaklamıştı.Ya bizim evde, o gece bizim evde 14 yaşında Zarifoğlu Zarifsiz kalmıştı.
Kimi üzgün kimi mutlu işte bu hayat döngüsü.
                  Geçen akşam yorgun bir mesai bitiminde , sağlıkla akşamı etmenin mutluluğu ve  evime aileme kavuşmanın keyfi ile hızlı hızlı yürüyerek evime doğru gidiyordum.Oturduğumuz siteye girdiğimde,hemen yanımızdaki sitenin otoparkında bekleyen 2 adet ambulans farkettim.Ben evimizin zilini çaldığımda,hemen yanımızda iki ambulans içindeki hastalar ve endişeli yakınları ile hastahaneye doğru yola çıkmıştı.Eve girip , mutlulukla 5 yaşındaki fıstıkcığmı kucağıma,oğulcağızımıda yanıma aldığımda bir yandan da o ambulansta ki hastaları ve yakınlarını düşünüyordum.Kimi üzgün kimi mutlu işte bu hayat döngüsü.
                   Tarih 24.Ekim.2011 Pazartesi Saat 13:41.İş yerimde arkadaşlarım ile birlikte öğlen yemeğimizi yeyip,çayımızı yudumlarken,kah çalışıp,kah şakalaşırken,Van 7,2'lik depremle yıkıldığını,300 ölü 1300 yaralı binlerce de çaresiz,yetim,aciz insanın ortada kaldığını öğrendik.Biz bu haberi öğrenene kadar,neşe içinde olduğumuz saatlerde,güzel ülkemin bir başka yerinde binlerce insan acı içinde kıvranıyordu.Kimi üzgün kimi mutlu işte bu hayat döngüsü.
                   İş yerimizde bir arkadaşımızın doğum gününü kutluyoruz.Neşe içince arkadaşımıza iyi ki doğdun dileklerimizi iletirken,kahkahalarımız ortalığı çınlatırken,kulağıma caddeden geçen ve sirenleri sonuna kadar bağıran bir ambulansın sesi geldi.Biz o an mutluluk içinde eğlenirken,hemen yanıbaşımızda bir hasta, acı içinde  hastahaneye yetişmeye çalışıyordu.Belkide sadece bir kaç dakikalık ömrü kalmıştı.


                   Şimdi iyide Zarif oğlu ne yapalım , ne demek istiyorsun yani diye düşünüyor olabilirsiniz.Benim demek istediğim şudur ki;
                  En mutlu,en coşkulu anlarımızda bile,güç durumda olanları aklımızdan çıkartmayalım.bir doğum günü pastası yerken,yada sıcacık evimizde oturup keyifle dizi seyretmeye hazırlanırken bir ambulansın acı acı sesini duyduğumuzda 2-3 dakikalığına da olsa kalben o andaki tüm yardıma muhtaçlar için dua edelim.Allah'tan acil şifalar isteyelim.Yada bir kabristan önünden geçerken,aracımızdaki müzik çaların sesini kısa süreliğine olsa kapatıp,ölmüşler için bir fatiha okuyalım.Bu duayı bilmiyorsak,Yüce yaratıcıdan tüm ölmüşler için bağışlanma ve huzur isteyelim.
                  Mutlular,üzgünler için dua ettiklerinde,şifa,deva yada rahmet dilediklerinde gıyaplarında da olsa onları üzüntülerine ortak olarak,yardım etmiş olacaklardır.


“İki dua vardır ki, reddedilmez; o dua edenlerle Allah arasında bir perde yoktur; Biri, zulüm gören kişinin duası, öbürü de mü’minin kardeşine gıyabında ettiği dua”
(Hadisi Şerif)ERKOÇ


2 yorum:

 1. Babanıza ALLAH rahmet eylesin.
  Hayat işte, herkes bir koşturmaca içinde gidiyor.Bu koşturma içinde kimi yıkılıyor kimide devam ediyor.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ediyorum Oktay Bey
  Dediğiniz gibi bu koşturmaca içinde kimisi yıkılıyor kimiside yoluna devam ediyor.
  Bence önemli olan yıkılırken bile,onurlu namuslu bir biçimde yıkılmak.Yaptığımız her şeyin yüce yaratıcıya hesabını vereceğimizi bilmek.
  Saygılar

  YanıtlaSil