TAVSİYE ETTİĞİM KONULAR

Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks
 • Bursa Gezi Rehberi

  Evliyaları , Türbeleri,Külliyeleri,Hanları,Yüzyıllık Evleri,Tarihi Kapalı çarşısı,Teleferiği,Tarihi Camileri, Mimari Yapıları,600 Yıllık Çınarları, Tarihi Çarşılı Irgandı Köprüsü,Tarihi Evleri,Kaplıcaları,Çinisi, İpeği,Havlusu,Kestane Şekeri,İskender Kebabı, ,Mudanya’sı,Trilye’si,Cumalıkızık’ı,Misi’si ve Uludağ’ı ile Bursa’yı ziyaret etmeniz için bir çok neden bulunmaktadır.

 • Çanakkale Şehitliği ve Gelibolu Gezi Rehberi

  Güzel Türkiye’mizin hemen her yerinde gezilecek,görülecek ve ibret alınacak nice harika beldeler var. Atalarımızın , bu vatana hizmetlerini anlamaya çalışmak elbette ki biz torunları için çok önemlidir.Bu vatan topraklarında , bu gün özgürce yaşamamızı onlara borçluyuz. Geçmişimizi ve büyüklerimizi anlamamızı sağlayacak en önemli yerlerden biri de Çanakkale Şehitliğidir.

 • Küsmek

  Yine sıkıntılı bir gece, yine evin içinde sessizlik. Ali yalnız başına evin içinde dolaşmaya başladı. Önce biricik kızının odasına girdi. Yerde ki oyuncaklarına baktı. Yatağının üzerindeki yastığını alıp kokladı.Kızının kokusunu içine çekti.Daha sonra,oturma odasına geçti ve koltuğa oturup düşünmeye başladı. Eşi ile yaşadığı kaçıncı kırgınlık kaçıncı küslüktü. Artık bu küs kalmaları haftalarca sürebiliyordu. Aynı evin içinde iki yabancı gibiydiler.

 • Bu Çocukların Suçu Ne?

  Ahmet henüz 8 yaşın da idi.O akşam Annesi ve kız kardeşi ile birlikte yemeklerini erkenden yediler.Babası yine bu akşamda onlarla birlikte yemekte yoktu.Ahmet Annesine sorduğunda,her zamanki cevabı almıştı’’ Gelir yavrum iştedir.İşleri uzadı herhalde.Hadi sen yemeğini bitir ve doğru ödevinin başına git’’.Ahmet yemekten sonra odasına çekilip ödevlerini yapmaya koyuldu.Bitirince de hemen pijamalarını giyip yattı.

 • Güler Yüz Tatlı Dil

  Güler yüz ve tatli dilli olan insanlar , çevresine ışık ve güzellik saçarken,asık suratlı karşısındakine ufacık gülümsemeyi , selamlaşmayı bile çok gören insanların ise çevresine karanlık ve olumsuzluk yaydığına her zaman inanmışımdır.

 • Maddi Borçlardan Kurtulmanın Yolları

  İş ve özel hayatımız da;iş bitirici , objektif , bilgi düzeyi yüksek, istekli, iletişimi kuvvetli insan olalım ama ne olur bunlardan daha fazla doğrucu ve dürüst bir insan olmaya gayret edelim,aradığımız elemanlarda da ahlaki yetkinliğe diğerlerinden daha çok önem verelim. Benim çalışanım hem işini iyi bilen, mesleğinin gerektirdiği sorumlulukları en iyi biçimde yerine getiren ama bunlardan daha fazla ahlaki donanımı yüksek, doğruluğa dürüstlüğe önem veren bir çalışan olmalı.

30 Mayıs 2014 Cuma

SAĞLIK SEBEBİ İLE İŞTEN AYRILMA DURUMUNDA TAZMİNAT NASIL ALINABİLİR? | 1 yorum:
Merhaba
Bu gün bir blog misafirimin bana sorduğu soru üzerine konuyu açıklamak istedim.

Kardeşimizin sorusu şu şekilde ; 
"6 yıllık işçiyim bileğimde sinir sıkışması sebebiyle doktor rapor verdi seni daha kolay bir işe versinler yoksa çık dedi çıkışımı verin dedim sen çık dediler ben çıkarsam tazminatımı alabilirmiyim?  Ne gibi bir yol izleyebilirim ...saygılar teşekkürler “ 

Sevgili arkadaşım, öncelikle geçmiş olsun diyorum. Şimdi 4857 Sayılı İş kanunun 24 maddesinin 1-a bendinde " İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması, İŞİN NİTELİĞİNDEN DOĞAN BİR SEBEPLE,İŞÇİNİN SAĞLIĞI VEYA YAŞAYIŞI İÇİN TEHLİKE OLURSA  " diye ibare vardır.


Yani hastalığınız yaptığınız işten dolayı olmuş ise ve işe devam edilmesi halinde işiniz hastalığınızın ilerlemesine neden oluyorsa , iş sözleşmenizi , 4857 sayılı İş Kanunun 24/1/a bendi uyarınca haklı nedenle feshedebilirsiniz.

Burada sadece Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. İhbar tazminatı alamazsınız.

Ancak, hastalığınız yapmış olduğunuz işin niteliğinden doğmuyorsa, hastalığınızın tedavisi için yapacağınız fesih , ayrılma durumu istifa niteliği taşıyacağından kıdem tazminatı alamayacağınız gibi , İşvereninize ayrılış sebebinizi 8 hafta önceden bildirmez iseniz , sizden ihbar tazm. isteyebilir.  Çünkü istifa sebebi ile ayrılmalarda 6 yıllık bir çalışan , istifa edeceğini , 8 hafta önceden işverenine bildirmeli.

Sonuç olarak ;  hastalığınızın  , yaptığınız işten dolayı oluştuğunu  ve çalışmaya devam ederseniz , artacağını , tek hekim imzası ile değil de , daha garanti olması açısından  sağlık kurulu raporu ile (örneğin üniversite hastanelerinden ) belgelerseniz , iş sözleşmenizi haklı nedenle feshedip, kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Ayrıca bu konularda, bağlı olduğunuz ildeki çalışma müdürlüğü ile de görüşebilirsiniz . Çalışma müdürlüğündeki arkadaşlara soru sormaktan çekinmeyin. Onların bir görevi de ,  hakkınızı gözeterek , sizi yönlendirmekir.


Tekrar geçmiş olsun diyor ve acil şifalar diliyorum. Her şey gönünüzce olsun.


1 yorum:

 1. bende belimde fıtık var işden ayrılmak zorunda aldım ve şimdi işizim

  YanıtlaSil